35

Piękno powinno być prawdziwe. Wtedy jest spełnione. Inspiracją dla kolekcji ubrań „35” jest właśnie piękno spełnione, piękno, które budowane było powoli przez trzydzieści pięć lat wspólnego życia rodziców Jonatana Kilczewskiego.

Szczęście jego rodziców było zawsze bardzo ważnym elementem zachęcającym projektanta do poszukiwania innych form piękna w treści i w formie otaczającego go świata. Nigdzie jednak – ani w muzyce, ani w sztuce, ani w architekturze – nie był w stanie odnaleźć tego, co w swoich duszach kryją ludzie. I nie chodzi tutaj bynajmniej o ludzi z okładek magazynów modowych czy celebrytów z telewizji, ale ludzi prawdziwych, na których ciepło Jonatan Kilczewski mógł liczyć każdego dnia.

Kolekcja „35” jest buntem przeciwko postrzeganiu mody jako czegoś wyjątkowego, nie dla zwykłych ludzi. Wyjątkowi są ludzie, a ubrania są tylko narzędziami do podkreślania ich piękna. Takie rozumienie mody widoczne było już we wcześniejszych realizacjach projektanta, w których nie bał się stawiać na siłę charakteru traktując ubrania tylko jako sposób ich podkreślenia. Wtedy jednak dużo bardziej zainteresowany był formą człowieka, kształtem ludzkiego ciała i traktował człowieka niczym dzieło sztuki.

Tym razem mamy do czynienia z najbardziej dojrzałym dziełem Jonatana Kilczewskiego, w którym już w sposób całkowicie bezpośredni definiuje człowieka jako alfę i omegę wszelkich działań w świecie mody. Moda nie jest po to, by leżeć na modelkach i niech będzie to przesłaniem całej twórczości projektanta!

1a